Zo Španielska do sveta: Fascinujúci príbeh drevených hračiek Grapat

Pri výbere hračiek pre deti rodičia a pedagógovia často hľadajú produkty, ktoré zmysluplným spôsobom podporujú rozvoj dieťaťa. Grapat je španielska rodinná firma, ktorá sa stala obľúbenou voľbou všetkých, ktorí hľadajú drevené hračky určené pre hru s otvoreným koncom a zároveň sú priaznivcami Montessori prístupu. V tomto článku sa ponoríme do histórie a filozofie spoločnosti Grapat, preskúmame ich produkty, popíšeme si vzťah medzi značkou Grapat a Montessori prístupom a pridáme pár postrehov, prečo sa oplatí investovať do hračiek, ktoré sú ekologické a udržateľné. 

História vzniku a filozofia Grapat

Značku Grapat založili v roku 2015 Casiana a Jordi, manželský pár, ktorý túžil vytvoriť jednoduché a pekné hračky pre svoje deti. Múzou značky je príroda a hlavnou inšpiráciou sú deti. Grapat sa od svojho zrodu v roku 2015 značne rozrástol. Celosvetovo sa rozšíril do 62 krajín a každý rok potrebuje viac a viac výrobných priestorov. Avšak, aj napriek tomu stále je – a vždy bude – rodinným projektom.

Základnou filozofiou Grapat je viera v silu otvorenej hry. Vychádza to z ich motta: “Be free, play open”. Všetky hračky vyrábajú tak, aby sa dali používať rôznymi spôsobmi. Tento spôsob hry deťom umožňuje rozvíjať vlastnú kreativitu a fantáziu. A v čom sú tieto hračky výnimočné? Poskytujú hmatový a vizuálny zážitok, ktorý mnohým plastovým hračkám chýba. „Nedokonalosti“ dreva robia každý kus jedinečným – rovnako, ako nás ľuďmi. Hračky sú vyrábané podľa tradičných výrobných procesov s použitím prírodných materiálov, ktoré sú biologicky odbúrateľné.

Aké hračky Grapat vyrába a v čom spočíva ich jedinečnosť? 

Grapat má široké produktové portfólium, ktoré zahŕňa rôzne kategórie hračiek ako mandalové sady, voľné časti a nins.

Na vyskladávanie mandál sa používa drevená konštrukčná základňa, ktorá sa vypĺňa voľnými časťami. Voľné časti sa dajú rôzne kombinovať a používať rôznymi spôsobmi. A Nins? Nins sú malé drevené figúrky, ktoré sa používajú na predstieranú hru a v spojení s inými hračkami od Grapat sa z nich dajú vytvárať rôzne scény. 
Hračky Grapat sú jedinečné svojim dizajnom aj filozofiou. Sú vyrobené z vysoko kvalitných prírodných materiálov a sú navrhnuté tak, aby podporovali kreativitu a hru s otvoreným koncom. Okrem toho sú tiež inšpirované waldorfskými a montessori vzdelávacími prístupmi, ktoré zdôrazňujú dôležitosť praktického učenia a samostatnej hry.

Aký je to Montessori prístup a ako súvisí s hračkami od Grapat?

Montessori prístup je vzdelávacia metóda, ktorá kladie dôraz na praktické učenie. Základné heslo Montessori filozofie znie: “Pomôž mi, aby som to dokázal sám! ” Množstvo rodičov a pedagógov má rado hračky Grapat aj preto, že ich dokážu využiť pre hru s otvoreným koncom a zároveň podporovať rozvoj detí prostredníctvom Montessori prístupu. Hračky sú navrhnuté tak, aby sa dali používať rôznymi spôsobmi. Niektoré deti baví skladať a triediť hračky, iné zas radšej vytvárajú nápadité scény a príbehy. S Grapat je možné oboje.

Čo je otvorená hra a prečo je pre deti dôležitá? 

Hra s otvoreným koncom je spôsob hry, kde môžu deti slobodne využívať svoju kreativitu a predstavivosť na vytváranie vlastných hier. Pri otvorenej hre deti objavujú rôzne spôsoby využitia hračky. Hra s otvoreným koncom je dôležitá, pretože pomáha deťom rozvíjať ich kognitívne, sociálne, emocionálne a fyzické zručnosti. Podporuje tiež kreativitu, riešenie problémov a sebavyjadrenie. Ak vás téma open-ended play zaujíma, v tomto článku sa o nej dozviete viac. 

Prečo sa oplatí investovať do udržateľných hračiek? 

Hlavné dôvody prečo si pri nákupe zvoliť udržateľné a ekologické hračky: 

  1.  Bezpečnosť: Udržateľné a ekologické hračky sa vyrábajú z netoxických materiálov, a tak sú pre deti bezpečnejšie. Toto je obzvlášť dôležité pre bábätká a malé deti, ktoré si môžu vkladať hračky do úst. 
  2.  Šetrné k životnému prostrediu: Ekologické hračky sú vyrobené z obnoviteľných zdrojov, majú menší dopad na životné prostredie ako tradičné hračky vyrobené z plastu alebo iných neobnoviteľných materiálov. 
  3. Trvácnosť: Udržateľné hračky sú často vyrobené tak, aby vydržali, čo znamená, že ich možno odovzdať mladším súrodencom alebo dokonca budúcim generáciám. To pomáha znižovať množstvo odpadu a dlhodobo šetriť peniaze. 
  4. Učia udržateľnosti: Výberom udržateľných a ekologických hračiek môžu rodičia svoje deti od malička učiť dôležitosti udržateľnosti a vplyvu, ktorý majú ich voľby na životné prostredie.

Výber udržateľných a ekologických hračiek má pozitívny vplyv na deti aj životné prostredie, čo z nich robí inteligentnú a zodpovednú voľbu.

Ak hľadáte kvalitné, udržateľné drevené hračky, ktoré podporujú hru s otvoreným koncom a rozvoj dieťaťa, Grapat je vynikajúcou voľbou. Vďaka svojmu zameraniu na prírodné materiály, ekologickú výrobu a hru pod vedením detí ponúkajú hračky Grapat jedinečný spôsob, ako podporiť rozvoj a kreativitu vášho dieťaťa.

Všetky hračky od značky Grapat môžete nájsť na tomto odkaze.

P.S. Ak sa vám článok páčil, poteším sa, ak ho prezdieľate, či pošlete ďalej svojim priateľom.

Autorka článku: Michaela Radošani