Zábava v prírode: Vezmite hračky Grapat von

 Ako ste už zistili, do nášho portfólia v e-shope pribudli produkty od firmy Grapat. Je to vcelku nová značka, ktorá vznikla v roku 2015 po narodení prvej dcéry jej majiteľov. Z pôvodne rodinného projektu sa postupne vyvinula firma pôsobiaca v 62 krajinách sveta. Grapat však napriek tomu stále zostáva rodinnou firmou, založenou na hodnotách, ktoré vyznávali jej majitelia pri jej vzniku. S láskou ju tiež nazývajú svojim tretím dieťaťom.

Grapat to sú hračky, ktoré slúžia na open-ended play, na hru bez obmedzení, zásahov a pokynov. Hlavným mottom firmy je „Be free, play open“ a túto myšlienku cítiť aj v ich tvorbe. Hračky od Grapat podporujú otvorenú a slobodnú hru detí.  Detstvo má byť podľa zakladateľov firmy plné hrania sa, naplnené rešpektujúcou výchovou, bez očakávaní alebo posudzovania. Všetky produkty sú navrhnuté tak, aby tieto myšlienky podporovali.

Hlavnou múzou majiteľov je, okrem detí samotných, najmä príroda. Vychádzajú z nej pri tvorbe konkrétnych hračiek, nájdete ju v použitých materiáloch a tiež v samotnom dizajne. Inšpirujú sa jej tvarmi, prirodzenosťou a jednoduchosťou. Postupujú tak aj pri výrobe jednotlivých hračiek. Podľa ich slov sa snažia výrobky zredukovať na to podstatné, odpútať sa od nepotrebného a nadbytočného, ​​aby ponúkli materiál, ktorý je skutočne otvorený, pripravený premeniť sa na čokoľvek, čo dieťa pri danej hre práve potrebuje.

Tento silný odkaz na prírodu a prepojenie s ňou nájdete v každom kuse, ktorý sa vám dostane do rúk. My sme pre vás vybrali 5 produktov, ktoré z prírody a jej zákonitostí vychádzajú a ktoré môžete v prírode použiť.

Zoberte hračky Grapat von. Aj keď sa vám to možno na prvý pohľad nezdá, ponúkajú veľa možností na otvorenú hru v prírode. Poďme si bližšie povedať aké.

1. Frame – drevený rám 

Drevený rám Grapat Frame je novinka, ktorá je na hru v prírode priamo vytvorená. Súprava pozostáva zo 4 prelisovaných paličiek, ktoré sa jednoduchým spôsobom zložia do dreveného rámu. Priložená konopná niť sa následne cez rám previaže. Pevne zapadne do výrezov, a tak je manipulácia s ňou pre deti jednoduchá.

Drevený rám je ideálny na tvorenie vonkajších prírodných sezónnych obrazov. Vezmite ho s deťmi von, obzerajte sa, spomaľte a nájdete množstvo materiálu, ktorým ho môžete vyplniť. Prechádzka v lese tak dostáva nový význam, deti sa viac sústredia na prostredie okolo nich, sú motivované byť vonku. Kreatívna tvorba a proces priamo v  prírode.

Rám je možné využiť pri množstve inej tvorivej činnosti, na vytváranie, pretváranie, zachytávanie, zobrazovanie. Na tkanie, ako nástenku, rám na fotografie či výstavný priestor.

 2. Úložný box Permanence box

Táto drevená magická krabička je vo svojej podstate permanentným boxom, ktorý sa bežne využíva na porozumenie trvalosti a stálosti predmetov u detí. Krabička má 2 typy otvorov a odnímateľné veko. Preto je ideálna na rozvoj tohto vývinového míľnika. Nechajte v krabičke niečo zmiznúť a sledujte, či to dieťa bude hľadať. Ak áno, je to znak, že koncept stálosti už dieťa chápe a vie, že veci, ktoré nevidí, stále existujú.

Koncept stálosti predmetov začínajú deti vnímať okolo 4-8 mesiaca. Neskôr môžete box použiť na vhadzovanie predmetov, teda tréning jemnej motoriky, koordinácie oko ruka a tiež rozvoj kognitívnych schopností. Krabička však bude mať využitie aj potom. Môže slúžiť ako úložný box na malé detské poklady, drobné hračky ale tiež ako výborná outdoorová hračka.  

Zoberte krabičku von, do prírody, na lúku, do lesa. Urobte dieťaťu zoznam vecí, ktoré musí vonku nájsť a zahrajte sa na bádateľov. Krabička je ideálne miesto, kam si deti môžu schovať všetky nájdené poklady. Les tak zrazu dostane nový, vzrušujúci a dobrodružný rozmer.

3. Fancy Nins a Happy Place

Figúrky Nins sú klasika, vlajková loď, a jeden z prvých výrobkov značky Grapat. Drevené postavičky majú mnoho využití v otvorenej hre. Sú málo štruktúrované, všeobecné, nemajú oči ani pohlavie. To všetko umožňuje deťom rozvíjať svoje vlastné príbehy a malé svety. Sú to deti, ktoré rozhodujú, ako sa s nimi budú hrať, ktorá postavička bude pirát či rytier.

Novinka Fancy Nins je veselá, ručne maľovaná sada 12 Nins a 12 bláznivých klobúkov vo farbách dúhy. Figúrky a klobúky je možné rôzne kombinovať, čo prináša ešte väčšie možnosti hry. V kombinácii s inými prvkami môžu byť pre svoju univerzálnosť a nadčasovosť súčasťou matematických, jazykových, zmyslových hier a tiež hier v prírode.

Zoberte Nins postavičky spolu so sadou Happy Place von. Súprava šťastné miesto je síce pôvodné určená pre hru v meste a na sídlisku, no skvelo sa hodí aj do lesa. 40 rôznych častí pomôže deťom vytvoriť si úplne nový svet, tak ako ho vidia oni. Pridajte k tomu cesty Waytoplay a  všetko, čo vo voľnej prírode nájdete. Konáre, kamene, šišky. Nechajte fantáziu voľne plynúť a rozvíjať sa, vybudujte si spolu s deťmi vlastné miesto plné života.

4. Mandaly 

Mandaly od Grapat sú drevené, ručne farbené, veľmi všeobecné hračky. Majú jednoduchý tvar, nie sú štruktúrované a preto môžu podporovať detskú kreativitu a fantáziu. Využívajú sa ako súčasť otvorenej hry, často sa používajú aj v montessori prístupe. Súpravy dúhové kvety a vajíčka, ktoré u nás nájdete, pozostávajú z 36 kusov v 12 základných farbách. Z tohto dôvodu ich môžete používať aj na učenie sa farieb, na ich porovnávanie a priraďovanie.

Všetky sady sa z dôvodu ich jednoduchého dizajnu a opakujúceho sa tvaru dajú používať na tvorbu rôznych obrazcov, resp. mandál, podľa ktorých dostali aj pomenovanie. Vezmite ich von a vytvorte pomocou mandál a darov lesa prírodné obrazce tzv. Land art. Ide o prírodné umenie s využitím toho, čo vonku nájdete. Spojte kreatívnu tvorbu s pobytom na čerstvom vzduchu, v tesnom spojení s prírodou a darmi, ktoré ponúka.

5. Wonders

Táto sada jednoduchých prvkov v zemitých, pokojných, príjemných farbách je celá o prírode, o zmenách v nej a o daroch, ktoré nám príroda ponúka. Hlavnou myšlienkou za sadou Wonders je prepojenie dieťaťa s prírodou, s jej cyklickými zmenami a s ich sledovaním v každom ročnom období.  

12 rozličných prvkov z prírodnej ríše ponúka nekonečné množstvo spôsobov otvorenej hry. Odlišujú sa veľkosťami aj tvarmi. Zoberte ich s deťmi von a skúste hľadať podobné predmety v prírode samotnej. Bádajte, sledujte, pozorujte veci okolo seba, hovorte s deťmi o daroch prírody, o jej sile, zákonitostiach či o jej ochrane. Je už len na vás, ako tieto hry s deťmi pojmete, aký význam im dodáte, čo im prostredníctvom nich zdelíte.

Všetky hračky od firmy Grapat sa dajú používať na otvorenú hru v pohodlí domova. My sme vám však chceli ukázať aj iné, menej zaužívané možnosti ich využitia. Prepojenie s prírodou je v značke cítiť, jej produkty sa na ňu odkazujú, často sú jej symbolom. Zoberte ich teda tam, kam patria, zoberte ich von a zmeňte prechádzky v prírode na netradičnú a zaujímavú hru.

Ak sa vám článok páčil, potešíme sa, ak ho prezdieľate, či pošlete ďalej svojim priateľom. 

Autorka článku: Gabriela Palai