Inšpirácie na vianočné darčeky pre deti

Blíži sa december, vianočnú atmosféru už cítiť vo vzduchu a každý pomaly začína premýšľať nad darčekmi. Onedlho to prepukne naplno a my sme chceli vedieť, ako sú na tom s Vianocami a vianočnými darčekmi influenceri na instagrame.


Oslovili sme majiteľov 5 instagramových účtov, ktorých sme sa pýtali na to, čo si ich detičky nájdu tento rok pod stromčekom, podľa akého kľúča vyberajú darčeky a čo sa im najviac páči od nás z Tutumutu. Všetko sú to naši kamaráti alebo spriaznené duše. Na instagrame sa venujú deťom, ich výchove, rodinnému životu a aktivitám, ktoré s tým súvisia.
Prečítajte si, kto z nich už darčeky má, ako o darčekoch premýšľajú, aké darčeky vybrali a či ich nákup riešia so širšou rodinou.

BARBORA OPARTY – @baskaoparty

Ahojte. Volám sa Baška a na Instagrame ma môžete nájsť ako @baskaoparty. Som maminou dvoch malých škriatkov -Jakuba a Noemi. Milujem estetično, jeseň, kávu, knihy a našu oravskú prírodu. Mojím najväčším hobby je fotografia, z ktorej sa za posledné mesiace stala aj taká moja malá práca. Na mojom profile môžete nájsť čriepky z našich každodenných radostí, ale i starostí. Náš #obycajnyzivot, ktorý nie je ničím výnimočný, no i napriek tomu je jedinečný.

 Ako je to s vianočnými darčekmi u Bašky? 

Darčeky ešte nemáme úplne premyslené. Kubi je starší, on už má jasno v tom, čo by si pod stromčekom rád našiel, takže v jeho prípade to máme uľahčené. Noemi má mesiac pred Vianocami narodeniny, o to ťažšie je pre ňu vybrať vhodný darček. Odkedy máme deti dve, vyberáme darček tak, aby sa s ním vedeli zahrať obaja. Vždy dostanú aj darček, ktorý je len pre jedného z nich. Snažíme sa vyberať drevené hračky. Medzi naše hlavné kritériá pri výbere darčekov patrí nadčasovosť, funkčnosť, estetický vzhľad, ideálne, ak má aj vzdelávaciu vlastnosť. Preferujeme kvalitu nad kvantitou. Snažíme sa to regulovať a vždy sa dohodneme aj s rodinou, no doteraz táto dohoda nebola nikdy dodržaná. Ja som totiž za to, aby sme radšej kúpili jeden drahší darček, na ktorý sa zložíme a ktorý viem, že dieťa využije.

Z Tutumutu máme drevené zvieratká. Deti si ich minulý rok našli v adventnom kalendári a zvažujem ich doň zopár dať aj tento rok. Spĺňajú všetky moje kritériá. Veľmi sa mi páči aj WAYTOPLAY autodráha pre chlapcov.

 Veronika ŠTABRILA – @toto_je_nas_svet

Na instagrame som začala s rodinným profilom úplne nevinne pred štyrmi rokmi, keďže som chcela oddeliť pracovné a súkromné veci. Zlom v prezentácii nášho rodinného profilu nastal po diagnostikovaní staršej dcéry s diagnózou autizmu. Odvtedy dokumentujem aj túto našu novú životnú etapu, všetko čím sme si prešli a prechádzame, úspechy a posuny čo robí, ale aj úplne bežné starosti a radosti rodičovstva. A aj to ako sa snažíme, ako rodina sa autizmom neobmedzovať, ale brať ho ako súčasť a zažívať aj s ním všetko to pekné ako bežná rodina. Čiže naši sledujúci môžu u nás vidieť auti dievčatko, druhú kojozavisláčku, po nociach pracujúcu mamu fotografku, jediného muža v našej domácnosti ocka, ktorý po 17tich rokoch akurát zhodil dready a je úspešný nie len svadobný fotograf.

Ako je to s vianočnými darčekmi u Veroniky? 

Darček je už zakúpený, keďže si nerada tieto veci nechávam na poslednú chvíľu. Zároveň sa ale musím držať, aby som vydržala do Vianoc 😀 Po minulé roky sme deťom kupovali niekoľko vecných darčekov, tento rok dostanú jeden väčší. Rozhodla som sa pre magnetickú stavebnicu od Connetix, ktorá ich podľa mňa veľmi zaujme a dostatočne zabaví obe aj keď je medzi nimi 2 ročný vekový rozdiel. Dôležitá pre mňa pri výbere darčekov je (ak sa bavíme o vecných veciach) ich využiteľnosť a kvalita. Viem, čo deti baví a darčeky sa snažím vyberať tak, aby ich bavili dlhodobejšie a aby sa nestalo, že o týždeň budú stáť niekde v rohu. Preferujem hračky, ktoré posúvajú deti vpred v oblasti jemnej a hrubej motoriky, vnemov a predstavivosti. Nie je to preferencia, ale bodík naviac, keď sú to veci ručnej výroby a úplne super ak aj lokálnej. Minulý rok napríklad dostali Piklerovej triangel s doskou a hojdačkou od Montoy, korkový koberec s hrou na ňom od Korkii rok predtým a odporúčam aj funkčný senzomotorický koberec od Littlerug. Ja sa snažím darčeky so starými rodičmi riešiť, nakoľko mám najlepší prehľad o tom, čo nám treba a netreba. Zároveň tým, že tento rok mi pribudla spolupráca s hračkárstvom a máme týchto vecných vecí dostatok, som žiadala zážitkový darček.

Ja si na Tutumutu úplne ulietavam na Holztiger zvieratkách. Akože veľa vecí u Vás je nádherných a funkčných, ale toto je moja srdcovka. Milujem prevedenie týchto zvieratiek, ich ľahkosť a ľahkú manipuláciu s nimi aj pre malé detské ručičky. Je to skvelý nástroj na učenie sa prvých slov, rozdeľovanie podľa druhov, učenie ich vlastností, prostredia v ktorom žijú a pod., zapojenie do senzorických boxov a zároveň, keď sa s nimi zrovna deti nehrajú, môže skrášlovať poličky v detských izbách. Sú navyše nesmierne odolné. Musím povedať, že na to koľko už popadali, kade tade poletovali, sa zo žiadnej neodštiepilo ani sa nezničila farba.

Domi TIŠLIAROVÁ – @dominikas.book

Ahojte, volám sa Domi, mám 29 rokov, som interiérová dizajnérka, ale hlavne manželka a mama dvoch úžasných bytostí. Na Instagrame som sa rozhodla zdieľať svoj obyčajný život plný radostí aj starostí, keďže som na svoje detičky doma väčšinou sama. Ďalej u mňa môžete nájsť užitočné tipy, napríklad aj na hry a hračky, alebo kreatívne nápady na aktivity s deťmi, pekné fotky a more pozitívnej energie.

Ako je to s vianočnými darčekmi u Dominiky? 

Maťko miluje šport a najnovšie ho zaujal basketbal. Už niekoľkokrát sa mi zmienil, že by mal doma rád malý basketbalový kôš, takže mi tým uľahčil rozhodovanie, čo mu kúpiť pod stromček. No určite dostane aj nejaké dreveno-látkové autíčko značky Lilliputiens. Pre malú Olíviu nemáme zatiaľ vybraté nič, no keďže je ešte maličká, pravdepodobne vyberieme niečo z ponuky Little Dutch pre bábätká. Určite jeden z hlavných faktorov pri výbere hračiek, okrem veku a ceny, je materiál, z ktorého je hračka vyrobená. Dávame prednosť prírodným materiálom ako je drevo, ktoré je trvácne, príjemné na pohľad aj dotyk a pre deti vhodnejšie ako napr. plast. V detskej izbe u nás plastové hračky budete hľadať márne. Pokiaľ hovoríme o darčekoch – hračkách, tak tie by mali mať pre dieťa nejaký prínos. Teda vyberáme hlavne edukačné hračky. Úplne neakceptovateľné sú u nás hračky ako zbrane, rôzne detské pištole, meče a podobne. A samozrejme berieme ohľad aj na to, čo sa deťom páči, čo majú radi. Po skúsenostiach z prvých Vianoc počty darčekov regulujeme. Babky majú povolené kúpiť jeden darček- hračku a ak chcú, druhý môže byť napr. oblečenie, či kniha. Pokiaľ sa jedná o hračky, tak ich výber so mnou konzultujú, alebo ich rovno vyberiem ja.

Z ponuky Tutumutu ma pre chalanov zaujali autodráhy WAYTOPLAY. Úžasné sú hračky značky RADUGA GREZ, či pre chlapcov alebo dievčatká, potom vkladačky (hlavne tá geometrická) značky BY ASTRUP, alebo celá ponuka a hlavne doplnky do kuchynky Little Dutch 🙂 Tutumutu má skutočne bohatú ponuku, je z čoho vyberať. 

Jaroslava CIPOVOVA – @elipredeti

Zameriavame sa na informácie o emocionálnom rozvoji detí a s ním spojené nástroje výchovy. Pomáhame rodičom cítiť sa v rodičovstve komfortne a zároveň zmeniť zaužívané spôsoby správania sa k deťom, sebe samému aj svojmu okoliu. Snažíme sa ľuďom okrem tipov a trikov ukázať, že rodičovstvo neznamená všetko zvládnuť perfektne a že rodič má mať priestor aj sám pre seba, inak vyhorí. Aby sme tomu predišli konzultujeme s rodičmi ich strasti a hľadáme odpovede na otázky a problémy každodenného života. Aby sa v rodičovstve nikto necítil osamelo.

Ako je to s vianočnými darčekmi u Jarky? 

Už sme sa niekoľkokrát bavili o tom, čo kúpime pod vianočný stromček. V zásade sme sa už rozhodli, že chceme activity kalendár, ktorý dieťaťu pomáha interaktívne pochopiť čas, zmeny dní a ročných období. V tomto veku vyberáme ešte podľa toho, čo dieťa posledné cca 2-3 mesiace baví. Keďže v poslednej dobe je to Frozen, zrejme to bude niečo s touto tematikou. Druhý faktor je aj ten, čo sa páči nám. Dbáme na materiál, udržateľnosť  a pridanú hodnotu hračky. Okrem už uvedeného máme radi, ak sú darčeky aj náučné, podporujúce fantáziu, logiku či motoriku. Chceme, aby boli využívané a nezapadali prachom ako väčšina hračiek. Sme zástancovia toho, že radšej kvalitný čas strávený spolu ako by dieťa malo dostať 15 darčekov. Snažíme sa vypočuť návrhy zo strany rodiny a diskutovať o vhodných darčekoch. Celkovo sme zástancovia menšieho množstva vecí. 2-3 darčeky, na ktoré sa poskladá celá rodina úplne stačí.

Z pohľadu funkčnosti a rozvoja by sme z Tutumutu najviac odporúčali Detskú kuchynku (Drevená kuchynka s mikrovlnkou MINT), Detskú dielničku (Drevený ponk s náradím) alebo Domček pre bábiky. Všetky sú veľmi vhodnými doplnkami či už z pohľadu montessori aktivít, alebo filiálnej terapie. Deti si v nich vyskúšajú reálne aktivity a môžu naplno rozvinúť svoju fantáziu a zapojiť do hry aj nás.

Gabriela PALAI – @tochceklud

Keď som sa dozvedela, že budeme mať dvojičky, prichádzali z okolia samé obavy. Po ich narodení sa všetci pýtali, ako to zvládam, to musí byť náročné a vyčerpávajúce. Ja som to popravde veľmi nechápala, bola som šťastná, že sú na svete a sú zdraví. Všetkým som v tom období zborovo odpovedala jedno. To chce kľud a všetko pôjde.
Bolo to také moje motto a keď som sa rozhodla v ich 1,5r. založiť si IG účet, bolo o názve rozhodnuté. 🙂 Okrem toho, že som ich mama, som psychológ, fotím a píšem a to sa snažím skĺbiť aj na mojom IG. Zameriavam sa na rôzne tvorivé, vzdelávacie, rozvojové ale aj zábavné aktivity pre deti, inšpirované montessori prístupom. Mojou srdcovkou sú #aktivitydolesa, keďže v prírode, ktorú najradšej fotím, trávime veľa času.

Ako je to s vianočnými darčekmi u Gabiky? 

Darčeky už mám. Približne v septembri – v októbri vyčlením niekoľko vecí zo spoluprác, ktoré pôjdu pod stromček. Ďalšie hračky už zväčša nenakupujem. Tento rok to bude opäť magnetická stavebnica, knižky a nejaké hračky na rolovú hru. Som zástanca toho, aby bolo darčekov menej a boli kvalitnejšie, poprípade väčšie. Dôraz sa u nás kladie najmä na zážitky či cestovanie a aj z tohto dôvodu dostanú chlapci priemerne max 3 darčeky na hlavu. Darčeky vyberám podľa záujmov mojich detí a tiež senzitívneho obdobia, v ktorom sa nachádzajú. Dôležitým faktorom je však aj ich využitie a zábava. Pravdepodobne je to pôvodným povolaním psychológa a tiež súčasným vedením môjho instagramového účtu, no stále sa pri ich výbere zameriavam na to, čo deťom poskytnú, v čom ich zdokonalia, aký budú mať pre nich význam. Mám trochu problém s nakupovaním zbytočností a aj preto hračky starostlivo vyberám. Mnohé aktivity im vyrábam a preto je pre mňa dôležité, aby mali kupované hračky účel a konkrétny zmysel. Preferujem darčeky, ktoré spĺňajú vyššie spomenuté faktory, sú kvalitné, z prírodných materiálov a sú nadčasové. Rodina finančne prispieva na darčeky pre chlapcov, máme to takto nastavené od ich narodenia a super to funguje.

Z Tutumutu máme u nás doma najradšej hračky od Raduga Grez, drevené zvieratká Holztigercesty WAYTOPLAY. Zvieratká sú kvalitné, realisticky vyobrazené a krásne. Podobne je to aj s dúhami od Raduga Grez.  Ten dotyk dreva a krásny minimalistický dizajn ulahodia každému milovníkovi ručnej práce a prírodných materiálov. Cestu WAYTOPLAY používajú moji malí autičkári pri hre takmer denne, je veľmi odolná a bežne je nosíme aj vonku. Všetky tieto hračky sa dajú dobre zapojiť do otvorenej hry a sú skvelým doplnkom do rôznych aktivít, ktoré na svojom profile pripravujem. 

Ak vám článok s vianočnými darčekovými tipmi páčil, pošlite ho ďalej priateľom. Dúfame, že ste sa  inšpirovali a niečo zo širokej ponuky Tutumutu dostanú aj vaše detičky. Čo to bude? Aký darček máte v pláne vy? 

Dajte nám prosím vedieť v komentároch pod článkom alebo na instagrame. Tešíme sa na vaše výbery. 

Autorka článku: Gabriela Palai