Adventný kalendár pre deti, z ktorého sa nekazia zuby

Adventný kalendár pre deti nemusí byť len kupovaný a nemusí byť len plný sladkostí. Ak ste zástancom niečoho zdravšieho a nápaditejšieho, skúste s nami vytvoriť tento rok niečo netradičnejšie. V tomto článku vám dáme tip na 3 originálne adventné kalendáre a tiež na to, čím ich naplniť.

Ono sa môže zdať, že advent je ešte na míle ďaleko, no ak chcete deťom vytvoriť vlastný adventný kalendár, je najvyšší čas. Príprava, zber potrebného materiálu ale aj samotná realizácia vám zaberie trochu času. My vieme, že je jednoduchšie zájsť do obchodu a nejaký kúpiť, no vlastnoručne vyrobený kalendár má svoju hodnotu, má svoj príbeh a je tiež ekologickejší.

Možno si teraz poviete, to nie je pre mňa. Som málo kreatívny/a, šikovný/á alebo nemám dostatok predstavivosti. Zahoďte predsudky. Výroba adventných kalendárov naozaj nemusí byť náročná a zložitá práca. S nápadmi a postupom ako na to vám pomôžeme my.

Ako pripraviť originálny adventný kalendár pre deti 

Ako inšpiráciu sme vybrali 3 kalendáre. Všetky sú jedinečné, jednoduché na prípravu a nevyžadujú veľkú manuálnu zručnosť. Sme toho živým príkladom, každý jeden sme si doma vlastnoručne vyrobili. Nazvali sme ich podľa toho, čo je ich najdôležitejšou zložkou a zoradili podľa náročnosti ich výroby. Tak sa ne poďme pozrieť.

1. Adventný kalendár pre deti z papierových vrecúšok

Kalendár z papierových vrecúšok je najjednoduchšou formou nami ponúkaných kalendárov. Použiť môžete jednofarebné vrecúška na desiaty, tie s vianočným motívom alebo ich v rámci jedného kalendára skombinovať. Ich dekorovanie naozaj netreba preháňať. Na vrecúško môžete pripnúť štítok, ceduľku alebo nálepku s číslom, kedy si má dieťa balíček otvoriť. Dielo dotvorí pekná ozdobná páska, stuha či nálepka s vianočným motívom. Tento spôsob výroby kalendára je cenovo výhodný a je vhodný najmä pre tých, ktorí majú doma viac detí. Bonusom je, že do tohto kalendára vojdú aj väčšie darčeky či sladkosti.

2. Adventný kalendár pre deti z roliek od toaletného papiera

Tento adventný kalendár je trošku náročnejší na prípravu a plánovanie. Musíte si totiž odložiť 24 kusov roliek od toaletného. Máme však pre vás tip. Podobnú úlohu vám splní aj rolka od kuchynských utierok, z ktorej vytvoríte hneď dve „okienka“ kalendára. Následne ich na oboch stranách prehnete smerom dovnútra a okienko je hotové. Výhodou roliek od kuchynských utierok je, že si potrebnú veľkosť môžete v prípade potreby prispôsobiť. Je to minimalistický kalendár vhodný najmä pre tých, ktorí to s darčekmi nechcú preháňať alebo sa sústredia na iné typy náplní. O tých si povieme nižšie. 

3. Adventný kalendár pre deti z domčekov z papiera

Domčeky si vyžadujú istú zručnosť, no na internete nájdete veľa predlôh, ktoré si stačí vystrihnúť a poskladať do požadovaného tvaru. To je aj tip od nás, aby ste sa zbytočne netrápili s ich celkovou výrobou. Chceme, aby vaše kalendáre vyzerali zaujímavo a pekne, no tiež, aby ste pri nich nemuseli presedieť všetky zimné večery. Preto vám rovno prikladáme link na stránku, kde nájdete šablóny od výmyslu sveta. Aj tú, ktorú sme použili my. Domčeky môžete využiť ako peknú vianočnú dekoráciu do detskej izby. Stačí, ak k nej pridáte svetielka.

V adventných kalendároch nemusia byť iba sladkosti 

Dúfame, že ste sa inšpirovali a teraz môžeme prejsť na tú najdôležitejšiu časť adventných kalendárov, a to ich náplň. V druhej časti článku sa budeme venovať práve ich obsahu. Sme totiž zástancami prístupu, že adventný kalendár nemusí nutne praskať od množstva sladkostí v ňom. Čím však potom naplniť  všetkých jeho 24 okienok?

Alternatív ku klasickým sladkostiam, čokoládam a cukríkom je dosť. V prvom rade by sme chceli vyzdvihnúť ovocie, oriešky a iné, pre zuby nie tak škodlivé pochutiny. Cukríky skúste nahradiť ovocnými kožami, tyčinkami z lisovaného ovocia alebo kvalitným sušeným ovocím. Napríklad tým od slovenskej značky Healthy planet.

Vieme, že deti milujú sladké. Ak ich o toto potešenie nechcete obrať, ponúknite im tento rok o niečo zdravšie možnosti, ktoré doplníte o nejedlé maličkosti.

Maličkosti, z ktorých sa nepokazia zuby

Adventné kalendáre pre deti prešli v poslednom období veľkým prerodom. Mnoho rodičov sa snaží vymyslieť niečo originálne, čo by deťom prinieslo radosť, no nepokazilo im všetky zuby. Veľmi obľúbenou náplňou moderných kalendárov sú hračky. Ide zväčša o vecičky, ktoré kopírujú záujmy a preferencie detí, či ich aktuálne senzitívne obdobie. Vložte dieťatku do balíčka tetovačky, malé autíčko či detské hodinky. Cieľom je vybrať maličkosť, ktorá nezruinuje rozpočet, no vyčarí úsmev na detskej tvári.

Do adventných kalendárov sa tiež hodí všetko s vianočnou tematikou. Ideálne, ak sa dajú tieto veci následne využívať ako dekorácia, vianočná ozdoba, či hra a majú svoj ďalší účel. Z našej ponuky sme pre inšpiráciu vybrali napríklad vianočné maľovanky, vianočné pexeso či figúrky z betlehema. Posledné menované spadajú aj do tretej kategórie darčekov. Je to taký náš malý grif, ktorý už dlhodobo používame.

Našim obľúbeným tipom pre vás sú hračky, ktoré spolu súvisia alebo ich tvorí viac častí. Ich základným znakom je, že ich môžete šikovne skryť do viacerých okienok. Niektoré, ako puzzle alebo abecedu, dokonca do každého okienka zvlášť. Okrem toho, že je to ekonomicky výhodné, vzbudzuje to u detí atmosféru očakávania a napätia. Na konci adventného obdobia si takto môžu vyskladať celý betlehem, postaviť puzzle, doplniť posledné písmeno v abecede alebo si vytvoriť celý les z Holztiger zvieratiek. 

Tipy na drobné hračky do adventného kalendára pre deti

Úlohy a hádanky

Špecifickou a nie úplne klasickou náplňou kalendárov sú rôzne úlohy a aktivity. Ozvláštnite váš tohoročný kalendár celkom iným, netradičným obsahom. Vložte do okienka papierik so zábavnou úlohou, ktorú musia deti splniť. Táto časť zostáva výsostne na vašej predstavivosti a kreativite, no vychádzajte z toho, čo majú radi vaše deti. Môžu to byť pohybové úlohy, kvízy, zábavné aktivity, básničky či hádanky. Možností je naozaj neúrekom. My vám pre predstavu ponúkame malú inšpiráciu.

Konkrétne tipy na úlohy do adventného kalendára

 • Nájdi doma 10 vecí, ktoré sa začínajú na písmeno G     
 • Poďme si vytvoriť vianočnú ozdobu (vopred si pripravíme)
 • Zaspievajme si vianočnú pesničku
 • Napíšme list Ježiškovi (list Ježiškovi prikladáme ako darček k vašim objednávkam) 
 • Vyzdobme si detskú izbu
 • Naučme sa básničku: 

Zapadol kraj bielym snehom,
spúšťame sa dolu brehom.
Hurá, s vetrom o preteky,
mihajú sa čierne smreky,
zamihá sa v očiach svet,
to je cesta, to je let!

(Elena Čepčeková)

 • Urobme si malý kvíz
 • Poďme si upiecť koláč
 • Poukážka na výlet: Vyber si, čo by si chcel robiť budúci týždeň po škôlke
 • Uhádni, čo to je: 

  – Nechce štetce, nechce farby, vlastným dychom robí maľby. Divia sa mu výtvarníci: Majster – a spí na ulici. Čo je to? (Mráz)
  – Pohodlne sadnem na ne, čakám, čo sa teraz stane. Potlačí ma trošku mama, po snehu už fičím sama. Čo je to? (Sánky)
  – 
  Visia, visia biele meče, vôkol strechy, vôkol vrát. Iba slnko dokáže ich potichučky obtrhať. (cencúle)

Pomer týchto vyššie spomenutých zložiek si nastavte podľa vašich preferencií, dbajte však na to, aby sa jednotlivý obsah striedal a bol tak pre deti zaujímavý. My budeme zavádzať princíp tretín, ktorý nám príde atraktívny pre deti a pre rodičov finančne i časovo vyhovujúci. Prvú tretinu kalendára budú tvoriť zdravé sladké alternatívy, druhú vyskladáme z hračiek a poslednú zo zaujímavých úloh, hádaniek a aktivít.

Ponúkli sme vám niekoľko tipov, ako vytvoriť adventný kalendár pre deti, čím a ako ho naplniť. Pustite sa do toho, tvorte, buďte kreatívni. Potešíme sa, ak sa s vašimi výtvormi podelíte tu v komentároch pod článkom alebo na našich instagramových účtoch –  @tochceklud / @tutumutu.sk

 Prajeme vám krásny predvianočný čas. 

A ak sa vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej so svojimi priateľmi. Možno sa im malá inšpirácia rovnako zíde. 🙂

Autorka článku a fotografii : Gabriela Palai