Open-ended play a jej význam pre rozvoj dieťaťa

Pripravili sme si pre vás článok o otvorenej hre, o hračkách s otvoreným koncom, o ich výhodách a prínosoch pre deti. Povieme si, čo otvorená hra je, aké sú jej benefity, špecifiká a aké hračky do tejto kategórie spadajú. Zistíte tiež, či je lepšia ako montessori a či sa takto vaše deti už náhodou dávno nehrajú.    

Keďže mnohým z vás sú známejšie pojmy ako: Closed – ended material, open – ended material, open – ended play/toys budeme v článku používať aj tie. A pre tých z vás, ktorí ste ich doteraz nepoznali možno tiež pomôžu v ľahšej orientácii, najmä ak by ste sa o tejto téme na internete chceli dozvedieť viac.

Čo je otvorená hra?

Najjednoduchšie by sa dala hra s otvoreným koncom popísať ako hra, ktorú si tvorí dieťa samo, kde má hlavné slovo a ktorú môže plne ovplyvňovať. Nemá totiž jasné pravidlá, ani jasný koniec. Neexistujú žiadne inštrukcie, podľa ktorých je potrebné postupovať, ani cieľ, ktorý je nutné dosiahnuť.

90% dieťa 10% hračka

Otvorená hra necháva dieťaťu priestor, zvoliť si vlastnú cestu, vlastný príbeh, spôsob hry. Preto sú v samotnej podstate dôležitejšie deti a ich prístup k hre ako hračka samotná. Hra s otvoreným koncom alebo otvorená hra sa často definuje aj pomerom: 90/10, teda za hru zodpovedá z 90% dieťa, z 10% hračka.

Je len na dieťati samotnom, ako hru uchopí. Hra sa často odvíja od jeho potrieb, záujmov, predstavivosti, stupňa vývoja či momentálneho nastavenia. Hračky sú málo štruktúrované, všeobecné, menej konkrétne a široko využiteľné. Z tohto dôvodu sú nadčasové a vhodné pre batoľatá, predškolákov, či väčšie deti.

Pre koho je hra s otvoreným koncom určená

Často sa dlhodobo používajú rovnaké hračky, s vekom sa mení len spôsob ich využitia. Je to ich veľká výhoda. Mnohé si vyžadujú prvotnú investíciu, ktorá sa zdá mnohým rodičom vysoká. Z pohľadu ich dlhodobého a rôznorodého využívania, je to však prijateľná a akceptujúca suma.

Hračky s otvoreným koncom v podstate nemajú vekové ohraničenia a obmedzenia. Samozrejme sú v istom období dieťaťa odlišné. Všeobecnou hranicou je vek od 2,5 roku, keď sa u dieťaťa rozvíja predstavivosť, hra na predstieranie, teda rolová hra. No už aj v oveľa mladšom veku nájdete mnoho podôb otvorenej hry a pomôcok k nej. Napríklad senzorickú hru, senzorické boxy, hru so šatkami.

Čo je lepšie, hračky s otvoreným alebo s uzavretým koncom hry?

Často sa rieši dilema, ktorá hra či hračky sú lepšie. Tie s otvoreným koncom alebo také, ktoré majú jasné postupy, pravidlá, inštrukcie, určený spôsob hry a tiež hranicu, keď je jasné, že je hra ukončená. Je to však zbytočná otázka a strata času.

V tomto článku nepôjdeme do hĺbky, no považujeme za potrebné uviesť, že oba spôsoby hry majú svoje výhody a prínosy. Nie je potrebné nájsť víťaza a už vôbec nie určiť, ktorá je lepšia. Aj montessori prístup využíva hračky, ktoré majú začiatok, jasné inštrukcie, stred a záver hry, teda ich môžeme zaradiť medzi hračky s uzatvoreným koncom. Nemusíme však vôbec pochybovať o tom, či je tento prístup pre deti prínosný a potrebný. Vieme dobre, že je.  

Ako sa však rozhodnúť, ktorý typ hry v danej chvíli dieťaťu ponúknuť? Pozorujme vlastné dieťa, zamyslime sa nad tým, čo pomocou hry chceme dosiahnuť, akú oblasť chceme rozvíjať, a popri tom všetkom prihliadajme na náladu dieťaťa. „Close-ended materials“ dáva deťom účel, schopnosť sledovať postup, dosiahnuť cieľ, podporuje ich zmysel pre poriadok a spokojnosť s dosiahnutým výsledkom. Hračky s otvoreným koncom ponúkajú zase priestor pre kreativitu a slobodu. Nie je to buď – alebo, je to o správnej kombinácii oboch „smerov“ a využívaní ich prínosov.

Benefity otvorenej hry

  • Podporuje kreativitu a predstavivosť, zvedavosť.
  • Poskytuje dieťaťu príležitosť na samostatnú hru.
  • Podporuje riešenie problémov.
  • Rozvíja jemnú aj hrubú motoriku.
  • Podporuje komunikáciu, rozvíja reč.
  • Umožňuje dieťaťu interakciu s okolím, učenie sa zo svojho prostredia.
  • Rozvíja sociálne a emocionálne zručnosti, keď si dieťa cvičí rolové hry.
  • Učí dieťa sebaregulácii.
  • Zlepšuje pozornosť a koncentráciu

Hračky s otvoreným koncom

Z toho, čo sme vyššie napísali, už máte predstavu, čo je open- ended play. Poďme si však bližšie povedať, ktoré konkrétne hračky môžeme do tejto kategórie zaradiť. Pravdepodobne zistíte, že mnohé máte doma a možno o tom ani neviete. To sa často stáva.

Medzi hračky s otvoreným koncom teda patria drevené figúrky – peg dolls, dúhy, stavebnice rôzneho druhu, kocky, lego, figúrky zvierat, autá, dráhy a cesty. Radíme tu aj rolovú hru, senzorickú hru a tiež tvorivé kreatívne aktivity. Do tejto skupiny patria aj prechádzky a hra v prírode. Nikde inde predsa nenájdete toľko príležitostí k otvorenej hre. 

Mnoho ktoré sa dajú použiť na otvorenú hru, nájdete na našom e-shope, tu je niekoľko príkladov: zvieratká Holztiger,  cesty WAYTOPLAY, autá, hračky pre rolové hry, kocky a stavebnice, dúhy, lopty.

Novinky

Podelíme sa s vami aj o novinky, ktoré zaradíme do našej ponuky už čoskoro. V najbližšom období rozšírime náš sortiment o hračky špecificky určené na otvorenú hru. Chceme sa totiž na túto oblasť podrobnejšie zamerať. Už čoskoro sa preto na našom eshope objavia mandaly, figúrky, domčeky zn. Grapat a tiež šatky pre batoľatá.

Prinesieme vám i ďalšie články, v ktorých sa bližšie pozrieme na tieto novinky a tiež na jednotlivé open – ended hračky a spôsoby ako ich využívať. Zatiaľ vám však dávame do pozornosti články, ktoré sme už pripravili a nejakým spôsobom sa týkajú témy otvorenej hry: 

Inšpirácie na hry so zvieratkami Holztiger
Senzorická hra a jej význam pre rozvoj dieťaťa

Ak sa vám článok páčil, potešíme sa, ak ho budete zdieľať so svojimi priateľmi.

Autorka článku: Gabriela Palai