Vianočné darčeky pre deti od narodenia do 1 roka

Čaká niekto z vašich rodinných príslušníkov prírastok, alebo práve oslavujete narodenie bábätka? Potrebujete vianočný darček pre dieťatko kamarátky, susedy či sesternice a tápete, čo mu pod stromček kúpiť?

Neviete si rady, čo by sa pre deti od narodenia do veku 1 roku hodilo a čo potrebujú? Tak ste tu správne. V tomto článku sme si pre vás pripravili tipy na vianočné darčeky pre bábätká do 1 roka. Všetky hračky nájdete na našej stránke a vždy sa ich snažíme mať skladom. Je teda možné ich ihneď po zadaní objednávky odoslať.

Rozhodli sme sa priniesť vám článok o vianočných darčekoch pre deti rozšírený aj o informácie a zdôvodnenia, prečo sú jednotlivé darčeky vhodnou voľbou. K výberu sme pristúpili zodpovedne a podkuli ho pohľadom odborníka. Dozviete sa v ňom, čo sa dieťatko v danom veku učí, aký je jeho vývinový míľnik, čo a prečo potrebuje k svojmu ďalšiemu rozvoju.

Tipy na vianočné darčeky pre deti od narodenia po 6 mesiacov

Prvé mesiace života dieťatka dochádza k vytváraniu synapsií a to vďaka interakcii s okolitým prostredím. Preto je potrebné, zabezpečiť dostatok impulzov, ktoré stimulujú spoluprácu medzi ľavou a pravou hemisférou. Dieťa vníma svet prostredníctvom zmyslov, najmä prostredníctvom hlasu a dotyku rodiča. Okrem základného pevného vzťahu s rodičom, ktorý mu tieto stimuly zabezpečí, potrebuje dieťa aj iné vonkajšie podnety.

Najmenej rozvinutým zmyslom je zrak a preto je dobré podporiť práve ten. V prvých týždňoch dieťa preferuje nepohyblivé predmety, kontrasty a čierno- biele farby. Pre rozvoj zraku sú dôležité čiernobiele obrázky, ktoré u nás nájdete ako kontrastné kartičky. Približne v 2 mesiaci je dieťatko schopné zachytiť pohyb a rozlišovať prvé farby. Z tohto dôvodu pridávame rôzne závesné mobily, či hrazdičky pre bábätká.

S rozvíjaním úchopu vo veku 2-3 mesiacov prichádzajú na scénu knihy pre bábätká v podobe mäkkých látkových knižiek, úchopové loptičky či hrkálky pre bábätká. Predmety musia byť ľahko uchopiteľné pre malé rúčky. Ideálne, ak je ich možné vložiť aj do úst. Dieťa prostredníctvom úst totiž skúma svet okolo seba. Od 4. mesiaca sú tzv. uchopovacím orgánom a čo je v ruke, bude zákonite aj v puse. Hryzadlá sa zídu aj v najbližších mesiacoch, keď budú uvoľňovať bolesť pri raste prvých zúbkov.

Ideálnym darčekom pre bábätká a ich rodičov na Vianoce môžu byť rôzne mojkáčiky, hryzátka, hracia podložka, mäkké motorické kocky, či mantinely do postieľky. Obľúbeným darom sú míľnikové kartičky, ktorých u nás nájdete niekoľko druhov. Vyskladajte si z týchto vecí vlastný balíček. V ponuke však máme aj hotové darčekové sety. ako napr. Húska od Little Dutch, ktorými určite nič nepokazíte.

Tipy na vianočné darčeky pre deti od 6 – 12 mesiacov

V 6. mesiaci života dieťaťa sa deje jeden veľký skok. Zo stabilného dieťaťa sa stáva dieťa pohyblivé. Je to vstup do štvornohého štádia. Preto sa veľa vecí, ktoré v tomto období malý človiečik potrebuje, vzťahuje práve k tejto skutočnosti. Odporučili by sme vám preto hračky, ktoré ho môžu motivovať k pohybu ako napr. gulička vo valci alebo hrkálky, či loptičky, ktoré vydávajú nejaký zvuk. Je to obdobie prudkých zmien, v priebehu tohto pol roka sa stane z ležiaceho dieťatka, dieťa chodiace.

K slovu sa dostávajú prvé príkrmy, prichádza rast zúbkov a problémov s nimi. Dieťa si  v rámci prípravy na tuhú stravu intenzívne vkladá veci do úst. Aj z týchto dôvodov sa zídu prvé silikónové zubné kefkyhryzadlá z prírodnej gumy, či silikónu. 

Podobne rapídne ako pohyb sa zlepšujú aj úchopové schopnosti. Dieťatko cielene siaha po predmetoch, hádže ich, trénuje si manipuláciu s nimi. Takže všetky úchopové predmety z prvého polroku sa zídu aj v tomto období.

Približne vo 8.mesiaci už drží dieťa hračky vcelku sebaisto, takže sa môže venovať detailom. Poskytujte dieťatku rôzne materiály, popisujte vzhľad, vlastnosti hračiek. V 10 mesiaci vstupuje do hry vkladanie, vhadzovanie, navliekanie na tyč a pod. Preto sú do najbližšieho obdobia najvhodnejším darčekom rôzne skladacie a stohovacie veže, rôzne kocky krabičky na vhadzovanie.

Pekným vianočným darčekom pre deti v tomto období môžu byť, okrem vyššie spomenutých vecičiek, aj prvé zvieratká či jednoduché bábiky z organických materiálov, ktoré ich budú sprevádzať nasledujúce mesiace a roky života.

Veríme, že spôsob, akým je článok napísaný mal pre vás pridanú hodnotu v podobe získaných informácií. Myslíme si, že si zaslúžite viac, ako len zoznam 10 vecí, ktoré sa oplatí kúpiť. Podobným spôsobom sme pristúpili aj k ostatným článkom s tipmi na vianočné darčeky, ktoré vám v najbližšej dobe prinesieme. 🙂

Ak sa vám článok páčil, potešíme sa, ak ho budete zdieľať so svojimi priateľmi. 

Autorka článku: Gabriela Palai