Tipy na vianočné darčeky pre deti od 1 do 3 rokov

V pokračovaní článku o tipoch na vianočné darčeky sme sa tentokrát zamerali na batoľatá vo veku od 1 do 3 rokov. Opäť v ňom nájdete konkrétne rady, čo a z akého dôvodu deťom v tomto veku kúpiť pod stromček.

Druhý rok, teda úsek 12-24 mesiacov sme rozdelili na dve časti, keďže je to stále obdobie prudkých zmien a skokov. Všetky produkty, ktoré v článku sú prelinkované, aby sme zvýšili prehľadnosť článku a ušetrili vám čas s ich hľadaním. 

Tipy na vianočné darčeky pre deti od 12 po 18 mesiacov

V prvom roku života dieťaťa sa stále dejú veľké zmeny. Prichádzajú dva vývojové skoky a tými sú: prvé kroky a prvé slová. Všetko, čím sa dieťa v tomto období zaoberá, bude reflektovať tieto dva dôležité míľniky. Je dôležité aktivitami podporovať voľný pohyb, hrubú a jemnú motoriku a rozvíjať reč dieťatka.

Okolo prvého roka života nastáva pokrok v pohyboch ruky, v súhre oko – ruka a nastupuje aj 3 rozmerné priestorové vnímanie. Je to začiatok obdobia stavebných hier. Prvou je dobre známe skladanie kociek na seba. Dieťa koordinuje činnosť oboch rúk, pohyby sú presnejšie a rado si túto zručnosť skúša vkladaním, vyberaním, navliekaním a skladaním. 

xr:d:DAFUHzvuK84:3,j:43325496596,t:22120723

Ideálnym vianočným darčekom pre deti od 1 do 1,5 roka sú teda hračky, ktoré podporujú rozvoj zmyslov, jemnej a hrubej motoriky. Patria medzi ne rôzne zvukové a dotykové hračky. Z našej ponuky vám odporúčame napr. vyskakovacie motýliky, guličkové dráhy, rôzne zatĺkačky, nasadzovacie krúžky, stohovacie veže a prvé vkladačky.

Dieťa už stojí a chodí a preto sú vhodné všetky hračky, ktoré dieťa k pohybu motivujú a pomocou hry zlepšujú jeho hrubú motoriku. V tomto období sa poteší napr. ťahacím hračkám.

Tipy na vianočné darčeky pre deti od 18 po 24 mesiacov 

V tomto veku sa zdokonaľujú zručnosti, ktoré sme popísali v odstavci vyššie. Hrubá aj jemná motorika sa zlepšujú, dieťa behá, skáče, tvorí prvé vety, začína sa orientovať vo svojom sociálnom prostredí. Skúma svoje okolie a hromadí skúsenosti. 

Mnoho z hračiek preto prejde plynule aj do tohto obdobia. Deti ich však budú využívať cielenejšie, presnejšie alebo iným spôsobom. S pribúdaním mesiacov môžete pridať náročnejšie či komplikovanejšie verzie spomenutých hračiek. Motorickú kocku, motorický stolík s aktivitami, Bajo stavebnicu či vkladačku. Rozvoj reči ale aj jemnú motoriku pomôžu tiež rozvíjať drevené zvieratká od zn. Holztiger.

xr:d:DAFUHzvuK84:11,j:134064416,t:22120809

Dieťa v tomto období začína rozoznávať konkrétne farby a tvary. Na ich tréning môžete využiť napr. motýľa od Janod, drevenú zatĺkačku na triedenie farieb a tvarov alebo tiež stohovacie veže z predchádzajúcich období.

Vhodným darčekom v tomto veku sú aj rôzne maliarske a kreatívne potreby. Dieťa nastupuje na dráhu kreslenia a začína krásne a dlhé obdobie tvorivej činnosti. Zatiaľ len veľmi pomaly, začínajúc čarbaním, ktoré sa však bude časom rýchlo vyvíjať. Preto sa pri výbere darčeka môžete zamerať aj na tento sortiment a zaobstarať mu napríklad prvé voskovky či fixky.

Tipy na vianočné darčeky pre deti od 2 do 3 rokov

Dieťa je v tomto období samostatnejšie, prichádza obdobie vzdoru, slova NIE a potreby robiť veci samo. S tým súvisí aj napodobňovanie rodičov, ich činnosti a činností dennej potreby. Deti preto čo najviac zapájame do bežného života a pomoci v domácnosti.

Táto potreba sa často prenáša aj do hry v podobe rolových hier. Deti sa hrajú na to, čo vidia v okolí, skúšajú si to, spracúvajú si tak zážitky, naberajú skúsenosti. Do hry pomaly vstupuje aj sociálny aspekt, kooperácia a komunikácia s inými deťmi alebo s rodičmi.

Je to oblasť, ktorá bude v nasledujúcich rokoch výrazne dominovať, no už v tomto období ju môžete podporiť vhodným výberom hračiek. Ako prvé zväčša nastupujú rôzne pomôcky do kuchyne a hra na obchod. Ideálnym darčekom teda bude napríklad zelenina na krájanie, pokladňa, kávovar. Pridáva sa tiež záujem o rôzne náradie pre kutilov, vŕtačku alebo sadu s náradím. S približujúcimi sa tretími narodeninami môžete siahnuť už aj po kuchynke, domčeku pre bábiky, či drevenom ponku s náradím.

Niektoré deti už začnú zaujímať čísla a písmenká. Tento prirodzený záujem môžete podporiť edukatívnými hračkami, s ktorými sa detičky učia farby, prvé písmenká, základné čísla i samotné počítanie. Do tejto skupiny hračiek patrí napríklad páv od zn. Janod, drevené počítadlo a tiež drevená puzzle abeceda.

Ak vás zaujímajú naše tipy na vianočné darčeky pre 3 – 7 ročné deti, prečítajte si aj náš ďalší článok : Tipy na vianočné darčeky pre deti od 3 do 7 rokov